نوکارتو

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» برای ازدواج حتما باید عاشق شد؟

برای ازدواج حتما باید عاشق شد؟

برای ازدواج باید حتما عاشق شویم؟

 «برای ازدواج، منتظرم تا نیمه گم شده‌ام از راه برسد»، «هنوز عاشق نشده ام»، «دلم نلرزیده است» و. به احتمال زیاد شما هم شبیه این عبارت‌ها را از بعضی جوانان مجرد امروزی می شنوید. در یکی از جدیدترین قسمت‌های پخش شده از برنامه دورهمی، مهران مدیری از جواد کاظمیان درباره دلیل ازدواج نکردنش می پرسد:


چگونه بفهمیم افسردگی داریم؟ مطلب مرتبط چگونه بفهمیم افسردگی داریم؟

حتما باید عـاشق شویم تا ازدواج کنیم؟

پاسخ کاظمیان به این سوال قابل تامل می باشد، او می گوید: «خیلی دوست داشتم ازدواج بکنم، بیشتر به خاطر پدر و مادرم. بدم نمی‌آمد از ازدواج، اما واقعا این را بگویم که من معنی عاشق شدن را تا الان نفهمیده ام. جناب مدیری، به نظر شما عشق فقط تو کتاب‌ها و فیلم‌ها پیدا نمیشه؟ 


البته در این انتظار، جناب کاظمیان تنها نمی باشد و این روز‌ها خیلی از جوانان دوست دارند اول دل‌شان بلرزد و بعد از تجربه احساسی که به آن عشق می‌گویند، با فرد مد نظر ازدواج بکنند، اما چقدر این تصور درست می باشد؟ آیا واقعا برای ازدواجی خوب، لازم است ازدواج ما ثمره عشق باشد یا این که می‌توان بعد از انتخاب همسر هم عشق را تجربه نمود؟


»انتظار برای عاشق‌شدن مسئله‌ساز است


عاشق شدن و سپس ازدواج نه تنها اشکالی ندارد که می‌تواند برای ازدواجی که در کنار این عشق، معیار‌های دیگر هم در آن لحاظ شده، یک امتیاز هم تلقی بشود، اما انتظار برای عاشق شدن و سپس ازدواج، در برخی موقعیت‌ها مسئله‌ساز می باشد. اولین مورد زمانیست که افراد خود را چنان محدود به این تصور می نمایند که موقعیت‌های دیگر را نادیده خواهند گرفت و در نتیجه بعد از چند سال متوجه خواهند شد که کم‌کم دارند وارد محدوده سنی ای می‌شوند که به اصطلاح دوره تجرد قطعی توصیف خواهد شد.


مورد دوم، اما زمانی می باشد که این تصور برای برخی به صورت ضمنی سوءتفاهم دیگری را ایجاد خواهد کرد؛ این‌که «عشق برای ازدواج کافی می باشد». در نتیجه همین تصور غلط هم شاهد ازدواج‌هایی می باشیم که با احساساتی آتشین آغاز شده اما بعد از گذشت مدت زمانی کوتاهی، ازدواج به نقطه آخر خود می‌رسد و زوجین از هم جدا می‌شوند زیرا افراد بدون در نظر گرفتن معیار‌های دیگر و به صرف تجربه احساسی آتشین و خوشایند ازدواج می کنند، اما با وجود همه این حرف‌ها نمی‌شود نگرانی بسیاری از جوانان درباره رابطه عشق و ازدواج را هم نادیده گرفت. بسیاری از جوان ها می‌گویند اگر من بدون تجربه عشق ازدواج بکنم، آن وقت برای همیشه از تجربه عشق محروم می مانم، اما این نگرانی چقدر درست است؟


حتما باید عـاشق شویم تا بتوانیم ازدواج کنیم؟

عشق خودش سراغ ما می‌آید یا می‌شود آن را ساخت؟


برای پاسخ به نگرانی جوانانی که می‌ترسند بدون عشق ازدواج نمایند و هیچ‌وقت هم عشق را تجربه نفرمایند، بهتر است سراغ یکی از نظریات مشهور در این زمینه یعنی عشق برویم. «رابرت جی استرنبرگ محقق و متخصص در حوزه روابط و عشق، یکی از معروف‌ترین و مطرح ترین نظریات در این حوزه را قبلا ارائه نموده است. طبق این نظر، عشق در عالیترین حالت خود سه مولفه دارد: شور و اشتیاق و تعهد و صمیمیت. وقتی هر سه این گزینه ها در رابطه‌ای حضور داشته باشند می‌توانیم در مورد عشقی کامل صحبت کنیم. در غیر این‌صورت در هنگام حضور تنها یک یا دو مورد، دیگر نام آن عشق نبوده و می‌شود از دوست داشتن ( به تنهایی صمیمیت)، شیفتگی ( به تنهایی شور و اشتیاق) یا عشقی احمقانه ( شور و شوق بدون دیگر فاکتورها) صحبت نمود. در این ترکیب ، تنها عاملی که می‌تواند بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای صورت بگیرد، شور و اشتیاق بودع و دو مورد دیگر در طول زمان و به واسطه آشنایی افراد با همدیگر، شکل خواهند گرفت و رشد خواهند کرد. البته درباره شور و شوق هم هر چند این مولفه می‌تواند در همان نگاه اول، افراد را جذب هم نماید، اما تجربه نشان می دهد که این مسئله می‌تواند بعد از آشنایی بیشتر افراد با یکدیگر شکل بگیرد و تقویت شود.


بعد از متاهل شدن، عاشق‌شو


چگونه قرار عاشقانه خوبی داشته باشیم؟ مطلب مرتبط چگونه قرار عاشقانه خوبی داشته باشیم؟

حالا که دیدی کلی درمورد دیدگاه استرنبرگ به دست آمد، می‌توانید حدس بزنید که تجربه کردن عشق بعد از ازدواج هم امکان پذیر است؛ به شرط این که افراد با معیار‌هایی درست ازدواج نمایند و در عین حال برای تقویت هر سه مولفه عشق در رابطه خود با همسرشان، زمان و انرژی کافی بگذارند.


طبق نظر متخصصان این حوزه برای تقویت صمیمیت در روابط، لازم است با همدیگر زمان صرف کنید، فعالیت مشترک انجام داده و به دنبال خوشحال کردن زوج خود باشید. برای تعهد، این مهم است که در رابطه با همسر خود صادق باشید و برای نیاز‌های همسر خود اولویت قائل بشوید. تلاش برای مراقبت از همسر در جنبه‌های مختلف از دیگر موضوعاتی می باشد که در افزایش تعهد نقش داشته اما درباره شور و شوق چه؟ چطور می‌توانیم آن جذب شدن عمیق به یکدیگر را در رابطه با همسرمان را تجربه کنیم؟ در نظر بگیرید که توجه به ظاهر خودتان و تلاش برای آراستگی در مقابل همسر از مهم‌ترین عوامل تقویت این مولفه می باشد. پس برای آراسته بودن در منزل، وقت بگذارید و بدانید که با این کار در تقویت رابطه خود با همسرتان سرمایه‌گذاری نموده اید.


روزنامه خراسان - نرگس عزیزی|برترینها

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده